Porady

Nadwrażliwość zębów – co to jest i jakie są przyczyny? Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów – co to jest i jakie są przyczyny? Leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów to powszechny problem, który dotyka naprawdę dużą liczbę ludzi. Choć dolegliwość ta z pozoru może wydawać się jedynie drobną niedogodnością, to dla wielu może być przeszkodą w normalnym funkcjonowaniu. Od spożywania gorących i zimnych napojów po samo mycie zębów – każdy kontakt ze źródłem temperatury czy nawet dotyk może wywołać u nich ból, przypominający o istnieniu tego problemu.

Nadwrażliwość zębów – poznaj przyczyny jej występowania

  • Zbyt agresywne mycie zębów twardymi szczoteczkami oraz pastami do zębów o wysokim współczynniku ścieralności.
  • Nadmiernie spożywanie słodkich produktów lub picie napojów gazowanych
  • Niektóre zabiegi stomatologiczne, takie jak leczenie próchnicy z założeniem plomby, szlifowanie zębów pod korony protetyczne czy wykonany skaling (usunięcie kamienia).
  • Wady zgryzu.
  • Recesje dziąseł.
  • Bruksizm – zgrzytanie lub zaciskanie zębów.
  • Problemy żołądkowe, takie jak refluks.
  • Obgryzanie twardych przedmiotów (np. długopisu, ołówka, paznokci).
  • Wybielanie zębów niesprawdzonymi sposobami.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przyczyn nadwrażliwości zębów może być więcej niż jedna w danym przypadku. Z tego też względu należy kompleksowo przyjrzeć się kondycji uzębienia, a także nawykom Pacjenta.

Jak objawia się nadwrażliwość?

Nadwrażliwość zębów może wywoływać intensywny, krótkotrwały ból, który jest odpowiedzią na bodźce takie jak temperatura (gorące i zimne napoje, powietrze), dotyk (szczotkowanie zębów, skaling przyzębia), substancje chemiczne (kwaśne napoje, pokarmy) oraz niektóre smaki (mocno słony lub słodki). Typowe miejsca objawów to kły i zęby przedtrzonowe, choć zdarza się również, że dotykają one trzonowców czy przednich zębów. Interesujący jest fakt, że nadwrażliwość może dotyczyć pojedynczego zęba lub kilku, a także może występować po jednej lub obu stronach jamy ustnej. Statystyki wskazują, że problem częściej dotyka kobiet w trzeciej i czwartej dekadzie życia. Co ciekawe, starsi ludzie mogą doświadczać mniejszych dolegliwości, związanych z nadwrażliwością zębów, co wynika z naturalnego procesu zamykania się kanalików zębinowych przez złogi mineralne, które osadzają się wraz z wiekiem.

Metody leczenia nadwrażliwości zębów

Leczenie nadwrażliwości zębów rozpoczyna się od identyfikacji przyczyny tego schorzenia, co wymaga wizyty u stomatologa. Samodzielne stosowanie niesprawdzonych środków lub lekceważenie problemu może skutkować pojawieniem się poważnych powikłań. Nieleczona nadwrażliwość zębów może w konsekwencji prowadzić do paradontozy, a nawet utraty zębów. W gabinetach stomatologicznych najczęściej stosowanym zabiegiem jest lakierowanie zębów preparatami zawierającymi fluor. Ten wzmacnia szkliwo i zamyka otwarte kanaliki, co przeciwdziała bólowi i nadwrażliwości. W innych przypadkach stomatolog może zastosować wypełnienia, przeprowadzić zabieg periodontologiczny lub leczenie kanałowe. Warto zatem skonsultować się z profesjonalistą, aby dobrać najlepsze rozwiązanie dla danej sytuacji.

Dowiedz się więcej

Masz problemy z nadwrażliwością? Nie wiesz, jaka jest jej przyczyna i tym samym nie możesz się z nią uporać? Zachęcamy do zapisania się na wizytę w naszym gabinecie. Lekarz dokładnie oceni kondycję uzębienia, a następnie przygotuje plan leczenia, który wyeliminuje zaistniały problem. Umów swój termin telefonicznie +48223002740 lub poprzez formularz kontaktowy.

Atelier Uśmiechu
Atelier Uśmiechu
O Nas

Atelier Uśmiechu to klinika stomatologiczna na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia nas jakość świadczonych usług i doświadczony zespół lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Stosujemy wyłącznie najlepsze materiały i nowoczesny sprzęt na światowym poziomie.

PKO Bank Polski SA
nr konta: 12 1020 1068 0000 1602 0346 3627

Nota Prawna | Polityka Prywatności

Metody Płatności
Gotówka, Karta, Przelew, Raty, Paydent- płatność odroczona na 30 dni


MediRaty

raty