Porady

Dentofobia – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Dentofobia – czym jest, jak się objawia i jak sobie z nią radzić?

Dentofobia, czyli lęk przed stomatologiem, dotyka bardzo dużej liczby osób na całym świecie. Pomimo znacznego postępu w dziedzinie stomatologii, wielu ludzi nadal unika wizyt u dentysty z powodu silnego strachu.

Skąd bierze się dentofobia?

Jedną z głównych przyczyn dentofobii jest odczuwany podczas poprzednich zabiegów stomatologicznych ból, który pozostawia trwałe ślady w psychice Pacjenta. Znaczenie tutaj ma również nieodpowiednie podejście lekarza do Pacjenta. Jego brak empatii i zrozumienia, może wpłynąć na pojawienie się lęku lub jego pogłębienie. Dentofobię powoduje również poczucie bezsilności podczas zabiegów oraz negatywne opinie i historie znajomych o ich przeżyciach na fotelu dentystycznym. 

Najczęściej dentofobia zaczyna się już w dzieciństwie. Leczenie na siłę, ekstrakcja zębów bez znieczulenia, przytrzymywanie głowy czy rąk. To wszystko bardzo mocno potrafi odbić się na dziecięcej psychice i negatywnie wpłynąć na leczenie w czasach dorosłych.

Objawy dentofobii

Przede wszystkim osoby cierpiące na dentofobię unikają wizyt u stomatologa. Te budzą w nich bowiem przerażenie i silne poczucie lęku. Ten stan z kolei może przekładać się na występujące:

  • brak apetytu
  • wymioty
  • bóle głowy
  • gorączka
  • omdlenia
  • bezsenność

Jak możemy pomóc Pacjentom z dentofobią?

W Atelier Uśmiechu priorytetem jest zapewnienie komfortowej i bezpiecznej atmosfery dla wszystkich Pacjentów. W naszym gabinecie panuje kameralna atmosfera, która sprawia, że Pacjenci mogą poczuć się swobodnie. Nasz zespół lekarzy, jak i cały personel medyczny wykazuje dużo empatii, szacunku i zrozumienia dla Pacjentów, którym towarzyszą obawy przed leczeniem. Nasze indywidualne podejście do każdej osoby znacząco pomaga złagodzić lęk związany z wizytą u stomatologa, ponieważ nie pozostawiamy miejsca na niepewność wywołaną niedopowiedzeniami. Wszystkie procedury starannie tłumaczymy i odpowiadamy na zadawane pytania. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że brak takiego postępowania mógłby wzmocnić lęk Pacjenta. Z tego też względu bardzo często pierwsze wizyty traktujemy jako przegląd i przygotowanie planu leczenia. Nie podejmujemy się wówczas inwazyjnych zabiegów, które mogłyby zniechęcić Pacjenta do kolejnej wizyty.

Osobom, które cierpią na silne lęki, oferujemy również możliwość leczenia pod narkozą. Odbywa się ono w asyście doświadczonego anestezjologa. Dzięki temu Pacjenci mogą przejść przez zabiegi bezboleśnie i bez stresu, co znacząco zmniejsza barierę w dostępie do koniecznej opieki stomatologicznej.

Dowiedz się więcej

Każdą osobę, która cierpi na dentofobię zapraszamy na pierwszą konsultację do naszego gabinetu. Na wizytę można umówić się zarówno telefonicznie +48 504 052 693, jak i poprzez formularz kontaktowy.

Atelier Uśmiechu

Atelier Uśmiechu

O Nas

Atelier Uśmiechu to klinika stomatologiczna na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia nas jakość świadczonych usług i doświadczony zespół lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Stosujemy wyłącznie najlepsze materiały i nowoczesny sprzęt na światowym poziomie.

PKO Bank Polski SA
nr konta: 12 1020 1068 0000 1602 0346 3627

Nota Prawna | Polityka Prywatności

Metody Płatności

Gotówka, Karta, Przelew, Raty, Paydent- płatność odroczona na 30 dni


MediRaty

raty