Kamień nazębny – zabójca zębów
Pojawiający się osad na zębach czy brak świeżego oddechu to tylko pojedyncze skutki kamienia nazębnego. Może też przyczynić się do większych kłopotów w jamie ustnej, dlatego konieczne jest wdrożenie działań zapobiegawczych bądź rozpoczęcie leczenia. Lekceważenie problemu i niewłaściwa higiena wpływają nie tylko na estetykę, ale również na funkcjonowanie całego organizmu. Zatem przekonaj się, co zrobić, by poradzić sobie z odkładaniem kamienia na zębach.
Kamień nazębny – co to jest?
Uważa się, że kamień nazębny to jeden z najczęstszych problemów, z jakim borykają się Polacy, a przynajmniej właśnie on staje się częstą przyczyną odwiedzenia dentysty. Wszystko zaczyna się od tego, że pacjenci zauważają najpierw pojawienie się osadu. Właśnie tym jest kamień nazębny, jednak ze względu na to, że może być trwały, to nie usuniesz go przy pomocy szczoteczki bądź innych produktów do higieny jamy ustnej. Wtedy konieczna bywa interwencja specjalisty.
U większości osób kamień nazębny pojawia się po wewnętrznej stronie uzębienia, tuż przy linii dziąseł, czyli w miejscu, do którego często trudniej dotrzeć w trakcie codziennego czyszczenia. Jednak, jeżeli nie zareagujesz wystarczająco szybko bądź nie zmienisz swoich niektórych nawyków, to problem może rozprzestrzenić się na całą szczękę.
Pamiętaj również, że kamień nazębny rozwija się u każdego w innych sposób i w różnym tempie, więc nie opieraj się jedynie na czyimś doświadczeniu lub przypadkowych opiniach przeczytanych w Internecie. Najlepiej udaj się od razu do dentysty, kiedy zauważysz pierwsze objawy.
Różnica między płytką a kamieniem nazębnym
W niektórych artykułach możesz spotkać się z zamiennym stosowaniem terminów płytka nazębna oraz kamień nazębny, jednak nie są to te same przypadłości. Pierwszy z nich dotyczy zmian, które są zauważalne już nawet po 4 godzinach od mycia zębów, ale z łatwością się go pozbędziemy. Powstały osad może być bezbarwny lub mlecznobiały i przyczynia się do niszczenia szkliwa.
Natomiast w przypadku kamienia nazębnego osad staje się twardszy i przybiera barwę od żółtej do brązowej, a jego usunięcie jest możliwe tylko przez fachowca. Problem ten dotyka nie tylko naturalne zęby, ale również protezy.
Czy kamień nazębny wpływa na zdrowie?
Oprócz zauważenia, że pogorszył się wygląd jamy ustnej, musisz także pamiętać, że kamień nazębny ma realny wpływ na kondycję twoich zębów. Przede wszystkim następuje demineralizacja szkliwa oraz zakwaszenie naturalnego środowiska w ustach, co przyczynia się do powstawania próchnicy. Poza tym nieleczony kamień nazębny wpływa na stan dziąseł, czyli prowadzi m.in. do stanów zapalnych, a nawet do paradontozy. W konsekwencji tworzą się ubytki, a zęby ruszają się lub wypadają, ponieważ brakuje im naturalnego podparcia.
Zwróć też uwagę na to, że kamień nazębny często jest przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu z ust, którego trudno się pozbyć.
Oprócz tego, jeżeli nie poddasz się odpowiedniemu leczeniu, oddziałuje to również na funkcjonowanie całego organizmu. Połykając bakterie, które swoje siedlisko mają na kamieniu nazębnym, rozprzestrzeniasz je po krwiobiegu i różnych narządach.
Przyczyny powstawania kamienia nazębnego
Przede wszystkim zauważ, że jeżeli szybko nie pozbędziesz się płytki nazębnej to z czasem, czyli mniej więcej po upływie 2-3 dni, zacznie zamieniać się w kamień nazębny. Podobnie jak większość problemów związanych z uzębieniem, tak i te rozpoczynają się od braku zachowania wystarczającej higieny jamy ustnej. Poza tym wśród podstawowych przyczyn, które wpływają na rozwinięcie tego schorzenia, wymienia się również:
- przyjmowane leki,
- skład śliny oraz wysokie pH,
- wiek,
- noszenie aparatu ortodontycznego, choć w tym przypadku ma to związek z niewłaściwym czyszczeniem zębów i brakiem możliwości dotarcia do newralgicznych okolic,
- spożywanie nadmiernej ilości cukru i palenie papierosów, picie kawy oraz herbaty,
- cukrzyca,
- wady zgryzu,
- predyspozycje genetyczne.
3 najlepsze sposoby leczenia kamienia nazębnego
Istnieją różne sposoby na walkę z kamieniem nazębnym i oczywiście dokładne czyszczenie zębów jest najlepszym z nich, ale z różnych przyczyn czasem trudno jest dotrzeć do niektórych zakamarków. Wtedy musisz przejść do innego leczenia, czyli np. fluoryzacji, którą możesz wykonywać nawet w domu. Jednak nie zawsze przynosi to oczekiwane rezultaty, więc koniecznie udaj się wtedy do stomatologa, gdzie prawdopodobnie zostanie zastosowana jedna z trzech najpopularniejszych metod.
Skaling
Dzięki temu sposobowi możesz skutecznie oczyścić zęby z kamienia nazębnego. Stomatolodzy stosują skaling ultradźwiękowy lub ręczny, obie metody są skuteczne, więc nie ma wielkiego znaczenia, który z nich zostanie zastosowany w twoim przypadku. Jednak trudno jest dokładnie określić, co jaki czas powinieneś powtarzać ten zabieg, gdyż to indywidualna sprawa. W niektórych przypadkach ponowny skaling trzeba wykonać po 3 miesiącach, a w innych co rok lub nawet co 2 lata.
Zauważ, że nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzania skalingu i nie będzie on szkodliwy nawet dla kobiet w ciąży. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest przełożenie zabiegu albo równoczesne rozpoczęcie antybiotykoterapii, co najczęściej dotyczy osób, które mają problemy z sercem bądź chorują na opryszczkę.
Piaskowanie
Często stosuje się piaskowanie wtedy, gdy na zębach nagromadziła się niewielka ilość kamienia nazębnego, ale również w sytuacjach, kiedy osad znajduje się w trudno dostępnych miejscach lub u osoby noszącej aparat ortodontyczny.
W trakcie zabiegu wykorzystuje się piaskarkę, czyli sprzęt wyglądem przypominający pistolet, z którego wydobywa się delikatny pyłek. Dzięki temu nie musisz obawiać się tego, że piaskowanie zniszczy twoje szkliwo.
Choć zdarzają się osoby skarżące się po piaskowaniu na nadwrażliwość zębów, to jednak jest to rzadkość i trudno to wcześniej przewidzieć. Kluczowe jest tylko wybranie odpowiedniego piasku.
Polerowanie zębów
W tym przypadku wykorzystuje się specjalnie przeznaczoną do tego celu pastę polerską oraz miękką szczoteczkę, dzięki czemu powierzchnia zębów zostaje całkowicie wygładzona. Oprócz tego polerowanie sprawia, że uzębienie zyskuje dodatkową ochronę przed próchnicą, co jest związane ze składem pasty, a szczególnie z fluorem.
Poza tym często skaling, piaskowanie i polerowanie są stosowane razem, dzięki temu możesz uzyskać jeszcze lepszy efekt oraz pewność, iż cały kamień został usunięty, a zęby są jeszcze dodatkowo zabezpieczone.
Jakie są zalecenia po usuwaniu kamienia nazębnego?
Zabieg usunięcia kamienia nazębnego jest bezbolesny, choć zdarzają się osoby uskarżające się na pojawienie się nadwrażliwości zębów. Pamiętaj również, że czasem po skalingu występuje krwawienie z dziąseł, ale bywa to normalne w przypadku kamienia, który był mocno osadzony w pobliżu dziąseł. Jednak szczególnie w takich przypadkach warto, żebyś zadbał o przestrzeganie pewnych zasad żywieniowych, a także, abyś zmienił niektóre nawyki. Nie przejmuj się, ponieważ do większości rzeczy powinieneś stosować się tylko przez pierwszych parę godzin po zabiegu, a pozostałe z nich mogą poprawić stan twojego uzębienia.
Istnieje parę zasad, które powinieneś przestrzegać, a to najważniejsze z nich:
- przez co najmniej przez pół godziny nie pij żadnych płynów z wyjątkiem czystej wody;
- w ciągu godziny po usuwaniu kamienia nazębnego nie jedz;
- stosuj białą dietę przez 24 godziny, tzn. unikaj produktów, które barwią, jak np. buraków, curry, kaw, herbat oraz słodzonych napoi;
- jeżeli odczuwasz ból lub nadwrażliwość, to zastosuj specjalne preparaty, które znajdziesz w aptece (niektóre z nich możesz użyć na dziąsła, język oraz podniebienie);
- w trakcie mycia zębów wykonuj delikatne i dokładne ruchu i stosuj metodę, którą zaleci ci dentysta;
- posłuchaj rady stomatologa i do higieny jamy ustnej wykorzystuj zalecane produkty.
4 sposoby na zapobieganie powstawaniu kamienia nazębnego
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na zmianę pewnych nawyków, a gdy już to zrobisz, to dostrzeżesz, ile możesz na tym zyskać. W końcu nie musisz jeść niektórych potraw, a nić dentystyczna jest tak mała, że zmieścisz ją nawet w kieszeni. Te drobne zwyczaje mogą doprowadzić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia kamienia nazębnego bądź zahamowania jego rozwoju. Poznaj zasady, które powinieneś przestrzegać, a później sam przekonaj się, jak łatwe może być dbanie o uzębienie.
Zadbaj o dokładną higienę jamy ustnej
Przede wszystkim zacznij od dokładnej higieny jamy ustnej. Zaopatrz się w odpowiednią szczoteczkę. Najlepiej sprawdzi się miękki lub średnio ścierny model, ponieważ nie będzie podrażniał szkliwa. Poza tym regularnie korzystaj z nici dentystycznej oraz płynu do mycia ust.
Patrz też na skład wybieranych produktów, a szczególnie na obecność stabilizowanych cząsteczek cyny i fluoru, gdyż według wielu specjalistów mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego. Polecane są też płukanki na bazie chlorheksydyny, a nie np. wody utlenionej.
Zmiana nawyków żywieniowych
Zacznij inaczej się odżywiać, a przede wszystkim ogranicz lub całkowicie zaprzestań spożywania wyrobów tytoniowych. Dzięki temu zyskasz kolejny powód, dla którego warto zrezygnować z tego nałogu.
Oprócz tego staraj się omijać produkty brudzące bądź te zostawiające osad na twoich zębach. Jednak najważniejsze jest to, żebyś spożywał mniej produktów zawierających cukry złożone. Twój organizm, a przede wszystkim uzębienie na pewno ci za to podziękuje, a ty w zamian za odrobinę poświęcenia zyskasz ładny uśmiech.
Usuwaj płytkę nazębną
Pamiętaj, że w trakcie dbania o stan twojej jamy ustnej nie możesz zapomnieć o stałym usuwaniu płytki nazębnej, ponieważ to później ona zamienia się w kamień. W tym przypadku właściwa higiena jamy ustnej powinna wystarczyć, ale szczególnie nić dentystyczna pozwoli ci wyczyścić trudnodostępne miejsca.
Jeżeli po jakimś posiłku lub wypiciu np. kawy zauważysz, że zbiera się osad na zębach, to pozbądź się go przy pomocy szczoteczki. Najlepiej, jeżeli wybierzesz automatyczny model, ale zwykła szczoteczka też sobie poradzi, po prostu wykonuj delikatne i dokładne ruchy.
Kontroluj stan uzębienia u specjalisty
Nie zapominaj o tym, jak istotne są regularne kontrole u stomatologa. W końcu nawet jeżeli nie zauważasz żadnych problemów z uzębieniem, to nie oznacza, że nic złego tam się nie dzieje. Dlatego regularnie pojawiaj się w gabinecie u specjalisty co 4-6 miesięcy. Poza tym dentysta może ci polecić czy też przypisać jakiś konkretny płyn, żel lub maść, które są stosowane np. w trakcie leczenia paradontozy.
Wyrażenie zgody
Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem komentarza przez formularz zostawienia komentarza. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia komentarza. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania.
Administratorem danych osobowych jest Klinika Stomatologiczna Atelier Uśmiechu, z siedzibą ul. Kłobucka 8A/ U007, 02-699 Warszawa. Dane wpisane w formularzu komentarzowym będą przetwarzane w celu przetworzenia komentarza zgodnie z polityką prywatności.