Porady

Usuwanie korzenia zęba, jak przebiega zabieg?

Usuwanie korzenia zęba, jak przebiega zabieg?

Istnieje wiele powodów, dla których konieczne jest usunięcie korzenia zęba. Czasem winą jest zaniedbanie wizyt u stomatologa i nieodpowiednia pielęgnacja jamy ustnej bądź też rozkruszenie się części zęba. Niezależnie od przyczyny, wielu pacjentów uznaje, że to jeden z najmniej przyjemnych zabiegów. Sprawdź, jak w rzeczywistości wygląda usuwanie korzenia i co zrobić, aby uniknąć bólu w trakcie operacji oraz tuż po niej.

Kiedy konieczne jest usunięcie korzenia zęba?

Niekiedy pacjenci są w stanie przez kilka lub nawet kilkanaście lat żyć bez zęba, po którym pozostał jedynie korzeń. Nie zdają sobie sprawę, że mają wtedy do czynienia ze sporym ryzykiem, gdyż to miejsce w każdej chwili może doprowadzić do powstania stanu zapalnego. Co ciekawe zagrożona jest nie tylko jama ustna. W niektórych przypadkach pozostawienie korzenia przyczynia się do powstawania wielu chorób serca, nerek czy też problemów w układzie kostno-stawowym. Zazwyczaj, gdy korzeń wystaje mniej niż milimetr nad poziom kości, to usunięcie go jest koniecznością, gdyż nie można już wykorzystywać go do odbudowy protetycznej.

Tylko w nielicznych przypadkach zachowanie korzenia nie przyniesie żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia, np. gdy nie ma oznak próchnicy czy rozległego stanu zapalnego. Oczywiście i tak wybór należy do pacjenta. Wtedy też możliwa staje się odbudowa zęba.

Lekarz zawsze przed zaleceniem wykonania zabiegu przeprowadza badanie fizykalne oraz wykonuje diagnostykę obrazową. Dopiero wtedy może stwierdzić, czy zachowanie zęba w takim stanie jest bezpieczne.

Na czym polega usuwanie korzenia zęba?

Obecnie zabieg związany z usuwaniem korzenia zęba bywa zazwyczaj przeprowadzany przez stomatologów. Jednak zdarzają się także sytuacje, w trakcie których konieczna jest ingerencja chirurga stomatologa. Decyzję o tym, kto powinien wykonać tę czynność, podejmuje się po przeanalizowaniu wielkości zniszczenia korzenia, ale też jego położenia. Jeśli sytuacja jest bardzo zaawansowana i dojście do zęba staje się znacznie trudniejsze, to wtedy należy udać się do chirurga stomatologa.

Każdy dobry dentysta lub inny specjalista, który podejmuje się tego zabiegu, powinien wszelkie czynności rozpocząć od najważniejszej kwestii, czyli podania znieczulenia. Może ono przybierać różne formy, jednak najczęściej stomatolodzy stawiają na znieczulenie miejscowe. W niektórych placówkach do dyspozycji jest także narkoza.

Po tym, jak znieczulenie zacznie działać, rozpoczyna się już sam zabieg. Specjalista nacina dziąsło, aby dotrzeć do korzenia. W niektórych przypadkach konieczne staje się wykorzystanie wiertła, jeśli pojawia się trudność związana z rozdzieleniem korzeni. Kolejnym krokiem jest tzw. dłutowanie, polegające na oddzieleniu zęba od kości. Potem korzeń może zostać usunięty za pomocą kleszczy bądź też poprzez wiercenie, ale powoduje to także usunięcie nadmiaru kości.

Usuwanie korzenia zęba, jak przebiega zabieg?

Po usunięciu korzenia — co robić?

Zabieg usunięcia korzenia wymaga sporej ingerencji w ząb czy dziąsło, dlatego konieczne jest założenie szwów, a także specjalnego tamponu uciskowego. Stomatolog powinien również przepisać antybiotyk, który pacjent ma brać przez kilka najbliższych dni. Niezawodne będą też środki przeciwbólowe, gdyż po tym, jak znieczulenie przestanie działać, pacjent może poczuć spory ból. Wynika to głównie z faktu, że usunięcie korzenia mogło doprowadzić do powstania stanu zapalnego.

Nie ma zbyt rygorystycznych zasad po zabiegu usunięcia korzenia. Zaleca się przynajmniej przez dwie godziny unikać jedzenia oraz picia. Później najlepszym rozwiązaniem będzie kilkudniowa dieta płynna. Do tego przez najbliższe dni niewskazane będzie spożywanie ciepłych potraw lub picie gorących napojów, gdyż może to podrażnić miejsce, gdzie znajdował się korzeń i powodować ból. Najlepiej także nie płukać jamy ustnej, np. specjalnymi preparatami do higieny jamy ustnej.

Dobrym rozwiązaniem będzie przykładanie specjalnego zimnego okładu w ciągu pierwszych 72 godzin, gdyż przyniesie to sporą ulgę. Nie można zrezygnować w tym czasie także z zachowania higieny w jamie ustnej.

Czy usunięcie korzenia zęba boli?

Pierwszym pytaniem, jakie jest zadawane przez pacjentów w takich sytuacjach, jest to, czy będą odczuwać ból w trakcie zabiegu usunięcia zęba. Każdy profesjonalista powinien w tym momencie odpowiedzieć zgodnie z prawdą, która wbrew pozorom jest bardzo pozytywna. Operacja jest jak najbardziej bezbolesna. Jednak żadnym sekretem nie będzie tutaj przyznanie tego, że taki stan jest możliwy dzięki zastosowaniu znieczulenia. Dlatego, jeśli stomatolog bądź chirurg nie preferuje takiego rozwiązania lub zrezygnujesz ze znieczulenia ze względu na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów, to musisz przygotować się na spory ból. Najlepiej zapłać wtedy za dobre znieczulenie bądź udaj się do innego specjalisty. Pacjenci, którzy są panicznie przerażeni samym zabiegiem lub ich problem z korzeniem jest bardzo zaawansowany, mogą skorzystać z sedacji. Wtedy podczas zabiegu musi przebywać także lekarz anestezjolog, wprowadzający, a następnie wybudzający pacjenta z tzw. płytkiego snu. Dzięki temu cały zabieg przebiega szybko, bez bólu i stresu.

Atelier Uśmiechu

Atelier Uśmiechu

O Nas

Atelier Uśmiechu to klinika stomatologiczna na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia nas jakość świadczonych usług i doświadczony zespół lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Stosujemy wyłącznie najlepsze materiały i nowoczesny sprzęt na światowym poziomie.

Nota Prawna | Polityka Prywatności

Metody Płatności

Gotówka, Karta, Przelew, Raty, Paydent- płatność odroczona na 30 dni


MediRaty

raty