Porady

Diastema – jak leczyć?

Diastema – jak leczyć?

Przerwa między zębami przez jednych uznawana jest za uroczą ozdobę uśmiechu, a przez specjalistów za wadę zgryzu, której koniecznie chcą się pozbyć. Niezależnie od podejścia do tej kwestii, warto jednak dowiedzieć się, jak powstaje owa przerwa zwana fachowo diastemą i jak ją leczyć.

Czym jest diastema?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że diastema jest wadą zgryzu i oznacza przerwę między zębami. Można już o niej mówić, gdy wynosi więcej niż 2 mm szerokości. Szpara między zębami w tym przypadku zawsze dotyczy siekaczy, zarówno mlecznych, jak i stałych. Zignorowanie tej wady zgryzu prowadzi do powstawania wielu chorób przyzębienia, ale też wpływa niekorzystnie na prawidłową wymowę. Dlatego zalecane jest zwalczanie diastemy, a nie jej pielęgnowanie i robienie z niej trendu modowego, gdyż może prowadzić to do powstania bardzo przykrych konsekwencji. Zatem, zanim zdecydujesz się zignorować tę wadę, dowiedz się, czy będzie miało to negatywny wpływ na Twoje zdrowie i funkcjonowanie.

Rodzaje diastemy

Ze względu na to, że przerwy pomiędzy zębami mogą przybrać różny wygląd, to i przyczyny ich powstawania nie zawsze są takie same. Obie te kwestie są ze sobą ściśle związane, dlatego należy bliżej poznać najpopularniejszy podział diastemy na:

  • diastemę fizjologiczną — główną przyczyną tej wady jest naciskanie dwójek na korzeń jedynki, jednak zazwyczaj nie wymagają interwencji stomatologicznej czy ortodontycznej, gdyż ten problem dotyka głównie dzieci w wieku 7-11 lat i po pewnym czasie po prostu sam znika,
  • diastemę prawdziwą — w tym przypadku pojawia się już konieczność podjęcia leczenia, gdyż problem stanowi tutaj wędzidełko górnej wargi, które może wymagać podcięcia, a następnie założenia na zęby aparatu ortodontycznego,
  • diastemę rzekomą — ten rodzaj diastemy rozpoczyna się z wielu różnych przyczyn, np. nieposiadania siekaczy bocznych bądź pojawienia się zbyt dużej liczby zębów, czy nawet występowania bardzo małych dwójek, przy czym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że podjęcie prawidłowego leczenia w tym przypadku będzie możliwe dopiero po wykonaniu zdjęcia rtg.

Diastema - jak leczyć?

Jak leczyć diastemę?

W zdecydowanej większości sytuacji diastema sama nie znika. Oznacza to, że osoby, które chcą pozbyć się przerwy między zębami, powinny rozpocząć leczenie ortodontyczne lub też po prostu skorzystać z pomocy stomatologa. W końcu to dopiero specjalista będzie w stanie określić, jaki sposób leczenia przyniesie najwięcej korzyści. Istnieje również możliwość, że Twój problem ma znacznie bardziej zawiłe podłoże, np. wynika z braku zęba i wtedy wykonuje się specjalny zabieg implantacji. W niektórych przypadkach może pojawić się konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego. Jednak ten sposób leczenia zazwyczaj wiąże się z przerośnięciem wędzidełka. Warto wiedzieć, że zabieg może być wykonywany nawet w sytuacji, gdy nosisz aparat ortodontyczny.

W pozostałych przypadkach fachowcy zalecają wdrożenie niżej wymienionych sposobów leczenia.

2 najpopularniejsze formy leczenia diastemy

Aparat ortodontyczny — efekt długotrwały, wymagający dłuższego czekania

Założenie i noszenie aparatu ortodontycznego jest uznawane za jedną ze skuteczniejszych metod leczenia diastemy. Kluczowe będzie jednak dostosowanie go w taki sposób, aby faktycznie mógł pomóc w naprawieniu tej wady. Przy czym każda osoba, która oczekuje szybkiego efektu, już od początku musi zrozumieć, że to po prostu nie jest możliwe. Aparat zapewnia znakomite efekty, ale tylko, gdy jest noszony przez przynajmniej kilka lub kilkanaście miesięcy i zależy to w dodatku od stopnia problemu. Na samym początku po założeniu aparatu pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, jednak będzie to wynikiem ściskania się zębów, ale już po kilku dniach wszelkie bóle znikną. Zazwyczaj specjaliści stosują także dodatkowo podcięcie wędzidełka, aby efekt był w pełni satysfakcjonujący. Kiedy leczenie zostaje zakończona w odpowiednim terminie, to można całkowicie zapomnieć o problemowej przerwie między zębami.

Licówka — efekt krótkotrwały, ale znacznie szybszy

Zastosowanie tzw. licówki jest kolejnym rozwiązaniem pozwalającym pozbyć się przerwy między zębami. W porównaniu do aparatu ortodontycznego licówki sprawiają, że diastema może zniknąć nawet po jednej wizycie czy też po nie więcej niż 14 dniach. W niektórych przypadkach wystarczy zatem tylko godzina spędzona w gabinecie dentystycznym, podczas której specjalista może wyeliminować wadę i kompleks, z którym borykałeś się od urodzenia. Jak to możliwe? Otóż stomatolog zastosuje licówkę porcelanową lub kompozycyjną, która polega na doklejeniu elementu do jednego z zębów, żeby wyeliminować przerwę. Konieczne jest zrozumienie, że ten efekt jest widoczny przez ok. 8 lat w przypadku licówki kompozycyjnej bądź też nawet 15 lat, gdy postawisz na licówkę porcelanową. Jednak po upłynięciu tego czasu, będziesz musiał ją wymienić. Warunkiem tego, aby móc jak najdłużej czerpać korzyści z licówek, jest przykładanie dużej wagi do dbania o zęby. Mowa tutaj zarówno o pielęgnacji, jak i rezygnacji z palenia papierosów czy picia kolorowych napojów.

Atelier Uśmiechu

Atelier Uśmiechu

O Nas

Atelier Uśmiechu to klinika stomatologiczna na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia nas jakość świadczonych usług i doświadczony zespół lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Stosujemy wyłącznie najlepsze materiały i nowoczesny sprzęt na światowym poziomie.

Nota Prawna | Polityka Prywatności

Metody Płatności

Gotówka, Karta, Przelew, Raty, Paydent- płatność odroczona na 30 dni


MediRaty

raty