Porady

Higiena protez zębowych

Higiena protez zębowych

Nadal bardzo wiele osób uważa, że prawidłowa pielęgnacja protezy zębowej powinna polegać na włożeniu jej do szklanki wody w nocy. Jednak nic bardziej mylnego, gdyż takie działanie prowadzi do powstania kamienia nazębnego i po prostu pozostawienia na niej resztek jedzenia i picia. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o protezę zębową, aby dłużej pozostała w idealnym stanie i nie wpłynęła negatywnie na higienę jamy ustnej.

Dlaczego dbanie o higienę protez zębowych jest ważne?

Na samym początku trzeba uzmysłowić sobie, że prawidłowe dbanie o protezę pozytywnie wpływa nie tylko na aspekt estetyczny, ale nie jest bez znaczenia na Twoje zdrowie. W końcu resztki jedzenia szybko mogą sprawić, że na protezie zaczną namnażać się bakterie, a następnie grzyby. Poza tym trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że proteza w jamie ustnej to ciało obce, dlatego też wymaga szczególnego traktowania. Jeśli nie będziesz dbać o jej higienę, to mogą pojawić się także problemy z podrażnieniem jamy ustnej, a nawet bólem czy stanem zapalnym.

Nie mycie prawidłowo protezy sprawia, że smak potraw może zostać niemal całkowicie zniekształcony. To z kolei wpływa na Twój apetyt i utratę radości płynącej z jedzenia ulubionych dań.

Poza tym warto wiedzieć, że niedbanie o protezę negatywnie wpływa również na kontakty międzyludzkie. Wszystko przez to, że w trakcie rozmowy wydobywa się z ust nieprzyjemny zapach, który skutecznie może zniechęcać do dialogu i bliższego poznania.

Mycie protezy zębowej — zasady i częstotliwość

W przypadku protezy ruchomej zalecane jest mycie jej po każdym posiłku. I mimo iż wydaje się to bardzo czasochłonne, to jednak warto trzymać się tej zasady, aby zachować nienaganną higienę. Oczywiście, jeśli raz na jakiś czas pominie się mycie, to nic się nie stanie. Jednak najważniejsze jest to, aby właśnie od rana i przed spaniem szczególnie się do tego przyłożyć i koniecznie o tym pamiętać. Mycie protezy dwa razy w ciągu dnia to całkowite minimum.

Jeśli chodzi o sam proces mycia protezy, to ważne jest jej wyjęcie. Tylko wtedy możliwe staje się dotarcie do wszystkich zakamarków.

Jednak mycie protezy to nie koniec obowiązków, gdyż zawsze trzeba zadbać również o to, aby czyścić dokładnie język. Dobrym rozwiązaniem będzie też płukanie ust. Nie możesz zapomnieć również o myciu dziąseł oraz podniebienia. W tym celu wykorzystaj miękką szczoteczkę, aby nie dopuścić do podrażnienia tych delikatnych obszarów.

Higiena protez zębowych

4 zasady, jak dbać o protezę zębową każdego dnia

Wyjmij protezę na noc

Jak już wcześniej pisaliśmy, jama ustna może zostać podrażniona przez protezę, gdyż jest uznawana za ciało obce. Dlatego, aby nie dopuścić do powstania stanu zapalnego błony śluzowej, konieczne jest wyciąganie protezy na noc. Najlepiej, aby nie krócej niż na 6 godzin.

Kup pojemnik na protezę

Pozostawienie protezy w szklance jest złym rozwiązaniem, bo powoduje namnażanie się bakterii, co znacznie wydłuża późniejsze jej mycie lub nawet z czasem sprawia, że dokładne wyczyszczenie staje się niemożliwe. Dlatego musisz wyposażyć się w specjalny pojemnik, do którego będziesz mógł włożyć swoją protezę w nocy. Jak można wywnioskować, obowiązkowe będzie przede wszystkim zadbanie o to, aby w środku pojemnika zawsze było sucho.

Dokładnie umyj protezę

Na samym początku będzie ci się wydawać, że mycie protezy trwa zbyt długo i wymaga pamiętania o zbyt dużej liczbie czynności. Jednak z czasem nabierzesz większej wprawy, a wszystkie ruchy staną się szybsze i wręcz odruchowe. Nie oznacza to, że powinieneś się spieszyć, w końcu najważniejsza jest dokładność. Zawsze wyszczotkuj ją dokładnie, nie pomijając żadnego fragmentu.

Wyposaż się w zestaw do czyszczenia protezy

Oczywiście, aby dokładne mycie protezy było w ogóle możliwe, to wcześniej musisz kupić odpowiednie wyposażenie do tego. Najważniejsza wtedy będzie pasta i szczoteczka. Jeśli chodzi o szczoteczkę, to wybór jest już naprawdę spory. Jednak szczególnie polecane są modele dwustronne, czyli posiadające dwie główki. Lepiej zrezygnuj z elektrycznych szczoteczek, gdyż także wpływają na szybsze zużywanie się protezy.

W przypadku pasty możesz nabyć taką, która jest po prostu do tego przeznaczona. Dlaczego nie może być to zwykła pasta do zębów? Przede wszystkim przez to, że powoduje ona zbyt szybkie ścieranie się protezy, a to w konsekwencji prowadzi do tego, że staje się ona nieprzyjemnie szorstka i podatna na przywieranie się do niej bakterii i grzybów.

Dobrym rozwiązaniem będzie oprócz pasty stosowanie tabletek i specjalnych proszków do czyszczenia. To właśnie na tabletki należy zwrócić szczególną uwagę, gdyż znacznie ułatwiają proces czyszczenia. Wystarczy najpierw wyczyścić protezę suchą szczotką, a następnie wlać wodę do szklanki, wrzucić specjalną tabletkę i później włożyć protezę. W ten sposób można pozbyć się blisko 100% bakterii — jeśli tylko wybierzesz preparat wysokiej jakości. Ważne w tym przypadku jest zwracanie uwagi na zalecenia producenta, aby móc osiągnąć pożądany efekt. Zazwyczaj już po maksymalnie 10 minutach można wyciągnąć protezę i rozpocząć jej suszenie.

Atelier Uśmiechu

Atelier Uśmiechu

O Nas

Atelier Uśmiechu to klinika stomatologiczna na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia nas jakość świadczonych usług i doświadczony zespół lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Stosujemy wyłącznie najlepsze materiały i nowoczesny sprzęt na światowym poziomie.

Nota Prawna | Polityka Prywatności

Metody Płatności

Gotówka, Karta, Przelew, Raty, Paydent- płatność odroczona na 30 dni


MediRaty

raty