Porady

Wady zgryzu – skąd się biorą i jak je leczyć?

Wady zgryzu – skąd się biorą i jak je leczyć?

Wady zgryzu związane są z zaburzeniami budowy oraz czynności jamy ustnej. Nieprawidłowości tego typu dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych i co ciekawe w większości przypadków wywoływane są przez czynniki zewnętrzne. Sprawdź, co najczęściej powoduje wady zgryzu oraz jak można je leczyć.

Rodzaje wad zgryzu

Wady zgryzu mogą przybierać różne formy, jednak w zdecydowanej większości dotyczą ułożenia dolnego łuku zębowego w stosunku do górnego. Wtedy też można spotkać się najczęściej z następującymi rodzajami wad:

  • Tyłozgryz — to jedna z częściej pojawiających się wad zgryzu i charakteryzuje się tym, że dolny łuk zębowy jest w mniejszym lub większym stopniu cofnięty w stosunku do górnego łuku.
  • Zgryz otwarty — zęby nie mają tutaj możliwości styku z przodu lub też z tyłu. Taka wada wpływa bardzo niekorzystnie na odgryzanie jedzenia. Do tego dolny odcinek twarzy może zostać wydłużony.
  • Zgryz krzyżowy — związany z proporcją pionową, gdzie dolne zęby wchodzą za górne w niektórych miejscach lub na całej długości.
  • Przodozgryz — w tym przypadku dolny łuk zostaje wysunięty, co z kolei sprawia, że dolne zęby występują za górnymi. Dolna warga zostaje wysunięta.
  • Zęby odseparowane — pojawiające się przerwy pomiędzy zębami wynikają ze zbyt dużej ilości miejsca w żuchwie, a nawet w szczęce.

Wady zgryzu – skąd się biorą i jak je leczyć?

Skąd się biorą wady zgryzu?

Istnieje kilka głównych przyczyn, przez które najczęściej powstają wady zgryzu. Czynniki te mogą być zewnętrzne oraz genetyczne. Trzeba przyznać, że na te drugie, czyli wrodzone nie masz bezpośredniego wyboru, gdyż zostały odziedziczone od rodziców czy dziadków. Zazwyczaj dotyczą one wielkości zębów, ich ułożenia, koloru czy choćby budowy kości szczęki. Jednak zazwyczaj wady zgryzu doskwierają z powodu nieprawidłowych nawyków, z którymi masz do czynienia już od wczesnego dzieciństwa. Oto kilka przyczyn powodujących wady zgryzu:

Zgrzytanie zębami

U większości osób problem ze zgrzytaniem ma miejsce w nocy. Wtedy też dochodzi do ścierania guzków zębowych, przez co zęby stają się niższe, a to w konsekwencji wpływa na pojawianie się problemów w budowie stawów żuchwowo-skroniowych. Zgrzytanie zębów występuje najczęściej u dzieci, ale też u młodzieży. Skutkiem mogą być bóle zębów oraz tzw. przeskakiwanie szczęki.

Ssanie palca

Ssanie jest całkowicie normalnym odruchem u niemowlaków. Jednak, jeśli ten nawyk jest nadal kontynuowany w kolejnych latach życia dziecka, to trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że będzie miało to negatywne skutki dla jego zgryzu. W konsekwencji może dojść do pojawienia się wady zwanej zgryzem krzyżowym, otwartym czy też wysunięcia zębów przednich. Zmiany dotykają również rysów twarzy przez ucisk żuchwy, szczęki bądź łuku zębowego.

Nieprawidłowe nawyki żywieniowe

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dużym błędem jest również przeżuwanie pokarmu tylko po jednej stronie. Taki nawyk po pewnym czasie może prowadzić do powstania wady. Dlatego tak ważne jest to, aby już od wczesnych lat uczyć dziecko prawidłowego przeżuwania.

Układanie dziecka

Wady zgryzu powstają od pierwszych chwil każdego człowieka. Kolejną z przyczyn pojawiania się ich jest nieprawidłowe ułożenie dziecka do snu w wieku niemowlęcym. Sporym błędem będzie układanie główki na płaskiej powierzchni. Do tego należy dopilnować, aby dziecko nie spało ciągle na jednym boku.

Usuwanie mleczaków

Wielu rodziców zdaje sobie sprawę, że wizyty u stomatologa są bardzo ważne już od najmłodszych lat. Jednak nie zawsze usuwanie zębów, np. z powodu powstania próchnicy, jest dobrym rozwiązaniem. Wszystko przez to, że takie postępowanie prowadzi do tego, że sąsiadujące zęby przesuwają się i odbierają przestrzeń, która była przeznaczona dla zęba stałego. W końcu, gdy usunięcie mleczaka nastąpi zbyt wcześniej, to wcale nie musi oznaczać, że w krótkim czasie pojawi się ząb stały. Wtedy też uzębienie zaczyna się stopniowo krzyżować.

Inne często występujące wady zgryzu:

oddychanie przez usta, np. spowodowane problemami z migdałami,

częste gryzienie długopisów czy kredek,

ssanie smoczka, który został nieodpowiednio zaprojektowany.

Jak leczyć wady zgryzu?

Skoro już teraz wiesz, że wady zgryzu mogą pojawić się od najmłodszych lat, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że leczenie również lepiej rozpocząć jak najszybciej. Coraz więcej rodziców decyduje się na to, aby zaprowadzić swoje pociechy na profilaktyczne wizyty u ortodonty. Najlepiej, aby pierwsza wizyta miała miejsce po tym, jak wyrosną mu wszystkie mleczne zęby. Podczas wizyty specjalista rozpozna, z jaką wadą zgryzu może borykać się maluch i przekaże, jak należy postępować, aby pozbyć się problemu, np. eliminując pewne nawyki. Bezpośrednie leczenie odbywa się, gdy wyjdą dziecku stałe zęby, czyli ok. 12 roku życia.

Najpopularniejszą metodą leczenia u dzieci i dorosłych jest oczywiście stosowanie aparatu na zęby. Dzięki temu, że jest on indywidualnie dopasowany, to lepiej spełnia swoje zadanie i pozwala pozbyć się problemu. Jeśli zbyt późno zareagujesz, problem może się pogłębić i wtedy konieczna będzie chirurgia szczękowo-twarzowa.

Atelier Uśmiechu

Atelier Uśmiechu

O Nas

Atelier Uśmiechu to klinika stomatologiczna na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia nas jakość świadczonych usług i doświadczony zespół lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Stosujemy wyłącznie najlepsze materiały i nowoczesny sprzęt na światowym poziomie.

PKO Bank Polski SA
nr konta: 12 1020 1068 0000 1602 0346 3627

Nota Prawna | Polityka Prywatności

Metody Płatności

Gotówka, Karta, Przelew, Raty, Paydent- płatność odroczona na 30 dni


MediRaty

raty