Porady

Wybielanie zębów – śnieżnobiały uśmiech w kilka chwil

Wybielanie zębów – śnieżnobiały uśmiech w kilka chwil

Śnieżnobiały uśmiech niczym z Hollywood to marzenie z pewnością każdego z nas. Wiele osób poszukuje jednej skutecznej i najlepiej błyskawicznej metody na jasny uśmiech. Najczęściej, aby ją znaleźć, osoby te sięgają po informacje i wiedzę do Internetu. Szukają wskazówek na różnych stronach internetowych, blogach, stronach o zdrowiu. W efekcie powstaje niepotrzebny chaos w głowie.

Mało kto wie, że tylko stomatolog może zweryfikować, czy zęby pacjenta nadają się do wybielania. Nowoczesna stomatologia oferuje szereg innowacyjnych metod wybielania zębów, które są dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wszystko zależy od życzeń pacjentów, kompetencji i sprzętów lekarza oraz ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej. Samo wybielanie nie jest długotrwałym procesem, jednak trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Odpowiednie przygotowanie

Aby przystąpić do wybielania zębów, muszą być one najpierw odpowiednio czyste. W pierwszej kolejności należy wykonać higienizację jamy ustnej, na którą składają się usunięcie kamienia oraz osadów nazębnych. Należy usunąć kamień nazębny oraz przebarwienia, które związane są z dietą, używkami lub nałogami, jak np. paleniem papierosów.
Często zdarza się, że po dokładnym przygotowaniu zębów i ich wyczyszczeniu, pacjenci stwierdzają, że nie były one dotychczas tak jasne, niczym wybielone. Warto mieć bowiem na uwadze, że nawet jeśli bardzo skrupulatnie szczotkujemy zęby po każdym posiłku, nitkujemy i używamy płynu do jamy ustnej, to i tak istnieje prawdopodobieństwo, że nie dotrzemy szczoteczką do wszystkich zakamarków w uzębieniu. W efekcie tworzą się osady, a z czasem powstaje kamień nazębny, który powinno usuwać się przynajmniej co pół roku.

Kolejnym etapem jest regularne wykonywanie profesjonalnej profilaktyki fluorowej zębów. Fluoryzacja powinna być wykonywana co minimum pół roku. Dzięki temu zęby zostają zabezpieczone przed próchnicą. Podczas zabiegu lekarz zadba o zęby, weryfikując tym samym stan jamy ustnej.

Wskazania i przeciwwskazania do wybielania

Warunkiem zadowalającego efektu wybielenia są zęby zdrowe, nieobjęte próchnicą i oczyszczone ze złogów nazębnych oraz brak jakichkolwiek stanów zapalnych w jamie ustnej. Kolejnym warunkiem jest brak jakichkolwiek wypełnień na zębach przednich. Wybielając zęby, tkanki naturalne zęba wybielą się, natomiast wypełnienia już nie. To samo dotyczy uzupełnień protetycznych, koron, mostów lub protez wyjmowanych.

Jeżeli pacjent ma nieszczelne, nieestetyczne wypełnienia, które w najbliższym czasie będą do wymiany, zęby nadają się do wybielenia. Zanim wypełnienie zostanie wykonane, w ciągu dwóch tygodni od wybielania następuje stabilizacja koloru, dlatego należy odczekać 2-3 tygodnie, zanim wykonamy nowe wypełnienie w zębach przednich.

Do bezwzględnych przeciwwskazań w przypadku wybielania zębów należą:

– choroby błon śluzowych i przyzębia brzeżnego,
– osoby bezzębne użytkujące protezy całkowite,
– pacjenci mający protezy szkieletowe z obecnością tylko zębów bocznych trzonowych,
– osoby poniżej 16. roku życia,
– osoby cierpiące na cukrzycę, epilepsję, chorobę Parkinsona,
– kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,
– pacjenci mający alergię na, chociażby jeden komponent preparatu wybielającego lub płynny koferdam zabezpieczający dziąsła podczas wybielania laserowego,
– trudni pacjenci, niezdyscyplinowani, ignorujący zalecenia lekarza,
– pacjenci z zaawansowaną próchnicą zębów,
– pęknięcia i rysy szkliwa,
– resorpcje wewnętrzne oraz zewnętrzne zębów.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Wybielanie zębów jest jak najbardziej bezpieczne. Zabiegi wykonywane pod kontrolą wykwalifikowanego profesjonalisty, jakim jest stomatolog, nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla zębów, ani dziąseł. Zabieg również nie ma wpływu na pogarszanie wypełnień kompozytowych i innych uzupełnień protetycznych. Sam efekt wybielania jest zależny od wielu czynników m.in. budowy szkliwa lub stopnia i przyczyny przebarwienia.

Po wybielaniu pacjent powinien przez minimum 3 dni stosować „białą dietę”, czyli unikać barwiących potraw jak np. jagody, buraki, czerwone wino oraz palenia tytoniu. Dodatkowo powinien unikać mocno zimnych lub gorących pokarmów, ze względu na zwiększoną wrażliwość zębów.

Jednak należy pamiętać, że na to, co pacjent robi w zaciszu domowym, nadprogramowo wbrew zaleceniom lekarskim, stomatolog nie ma już wpływu. Jeżeli po wybielaniu nie jest zachowana odpowiednia higiena oraz nie jest przestrzegana właściwa dieta, może wystąpić nadwrażliwość. Nawet u wzorowych pacjentów może zdarzyć się przemijająca nadwrażliwość pozabiegowa i osoby te przynajmniej kilka dni będą odczuwać dyskomfort. Dlatego lekarz powinien również o takiej ewentualności pacjenta poinformować.

Atelier Uśmiechu

Atelier Uśmiechu

O Nas

Atelier Uśmiechu to klinika stomatologiczna na warszawskim Mokotowie. Wyróżnia nas jakość świadczonych usług i doświadczony zespół lekarzy specjalistów ze wszystkich dziedzin stomatologii. Stosujemy wyłącznie najlepsze materiały i nowoczesny sprzęt na światowym poziomie.

Nota Prawna | Polityka Prywatności

Metody Płatności

Gotówka, Karta, Przelew, Raty, Paydent- płatność odroczona na 30 dni


MediRaty

raty